Hallux-med - ortopedia, rehabilitacja


Go to content

Main menu:


Leczenie operacyjne

    

   

 

    Pełnoobjawowy paluch koślawy jest deformacją, która narasta powoli,  stopniowo  doprowadzając  do znacznego utrudnienia, bądź

w skrajnych przypadkach, wręcz uniemożliwienia stosowania standardowego  obuwia.  Z  chwilą powiększania się zniekształcenia

u osób młodych, mimo leczenia zachowawczego oraz przy znacznym nasileniu koślawości palucha u osób starszych, stosuje się leczenie operacyjne.


    Pacjent w trakcie konsultacji jest informowany o ryzyku związanym z leczeniem operacyjnym, o jego rodzaju, powikłaniach, uwzględniając   jego    oczekiwania.    Operacje    wykonywane    są

w nowocześnie wyposażonym bloku operacyjnym w prywatnym szpitalu "Salve".

   

Zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, bezpiecznym dla chorego. Pacjent nie odczuwa żadnych bólów podczas operacji. Nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego, które niesie za sobą większe ryzyko. Istnieje wiele technik operacyjnych (nie ma jednego, uniwersalnego zabiegu operacyjnego).
W trakcie wizyty lekarskiej, po wykonaniu badań dodatkowych, proponowany jest najlepszy sposób leczenia, uwzględniający zmiany zwyrodnieniowe, wielkość wady, różne składniki jej patologii jak również odrębności budowy anatomicznej. Wybór rodzaju zabiegu operacyjnego musi korygować wszelkie elementy dotyczące wady.

Leczenie operacyjne może polegać w zależności od potrzeby na:
1. Rekonstrukcji tkanek miękkich dotyczące ścięgien, więzadeł,

    torebki stawowej.
2. Osteotomii ( przecięcie kości ) paliczka bliższego palucha.
3. Osteotomii ( przecięcie kości )  dalszego  lub  bliższego  końca

    I kości śródstopia, a następnie ich zespoleniu.

 
    

Leczenie niewielkiej koślawości    palucha


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Leczenie średniej wielkości deformacji palucha
 

 

  

 

 

 

 

 

Leczenie zaawansowanej koślawości palucha 

 


 

Warto podkreślić, że rodzaj zabiegu operacyjnego zależy od stopnia zaawansowania koślawości palucha, a nie od upodobania lekarza czy prośby pacjenta. Często jednocześnie koryguje się operacyjnie wady pozostałych palców niezbędne do odtworzenia normalnego funkcjonowania stopy. Dokładne uwzględnienie wszystkich elementów powstałego zniekształcenia gwarantuje długotrwały efekt i brak nawrotów.
Między innymi w leczeniu paluchów koślawych w Hallux-Med stosujemy takie metody jak:

Chevron
Scarf
Ludloff
Akin
Lapidus
Weil
Inne
 


Przykłady różnych technik przecięcia kości (osteotomii) w zależności od wielkości wady:    Metoda Chevron - przecięcie  kości  w  kształcie  litery  "V"

i zespolenie śrubą.


    Metoda Scarf - przecięcie  kości  w  kształcie  litery  "Z"

i zespolenie śrubami.


    Metoda Ludloff - skośne przecięcie kości i zespolenie śrubami.    Metoda Akin - przecięcie poprzeczne kości i zespolenie śrubąDo zespoleń kości używamy specjalnych tytanowych śrub renomowanych, światowych firm. Umożliwiają one stabilne zespolenie kości, nie dają odczynów tkankowych (w związku z tym nie ma potrzeby ich usuwania) oraz pozwalają na leczenie bezgipsowe i chodzenie, już od drugiej doby po operacji.
    Najnowsze tendencje operacyjnego leczenia paluchów koślawych na świecie dążą do jak najszybszego umożliwienia pacjentowi chodzenia tuż po zabiegu operacyjnym. Zapobiega to możliwym powikłaniom związanym najczęściej z 6-tygodniowym noszeniu buta gipsowego.
W tym celu stosujemy specjalne obuwie umożliwiające poruszanie się pacjentowi już w trakcie gojenia rany pooperacyjnej

 


 


Uzupełnieniem leczenia operacyjnego jest jak najszybsze włączenie nowoczesnej rehabilitacji dostosowanej do pacjenta przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej. Stosujemy m.in. zabiegi fizykoterapeutyczne jak:
laser
krioterapię
pole magnetyczne
ćwiczenia indywidualne
inne

przyśpieszające proces gojenia rany pooperacyjnej, zmniejszające obrzęk    operowanej    okolicy,    zwiększające     zakres     ruchów

i umożliwiające zdecydowanie szybszy powrót pacjenta do normalnego życia.

Przykład:przed                                    po


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Leczenie paluchów koślawych, haluksów, haluksy, halluksy, haluxy, halluxy, paluchy koślawe


Back to content | Back to main menu